Poznań, Polska

Rolnictwo i ogrodnictwo

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: rolnicze, leśnictwo i rybactwo, weterynaryjne
Nazwa szkoły doktorskiej: Szkoła Doktorska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Ogrodnictwo
Ogrodnictwo (hortologia) – wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie – dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej – nauki rolnicze, w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych. W Polsce są cztery uczelnie wyższe, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Rolnictwo
Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.
Rolnictwo
Istnieją trzy sposoby na to, aby się samemu wyniszczyć: kobiety, hazard i uprawa roli. Mój ojciec wybrał ten najnudniejszy sposób…
Autor: Jan XXIII
Rolnictwo
Wieś nie dawała żadnych możliwości utrzymania. Jedynym miejscem, w którym można kupić mleko, jest wiejski sklep. Rolnictwo to dziś zajęcie czysto hobbystyczne.
Opis: jeden z mieszkańców Stawna – Krzysztof Zacharzewski – o rolnictwie w Stawnie.
Rolnictwo
Na świecie jest 25 milionów rolników zmechanizowanych, 250 milionów korzysta z żywej siły pociągowej, zaś 1200 milionów nie ma żadnego źródła energii poza własnymi rękoma. Zdecydowanie się na żywność genetycznie modyfikowaną skazuje tych ludzi na nędzę i exodus ze wsi do miast. Rozwój kultur żywności genetycznie modyfikowanej pociąga za sobą wybór rolnictwa opartego na specyficznej technologii, rodzącej nieodwracalną zależność. Przykład ten można potraktować jako rolniczy odpowiednik energii atomowej, to znaczy jako rozwiązanie technologiczne generujące problemy w średnim i długim okresie – to fałszywa odpowiedź na prawdziwe pytanie.
Autor: Daniel Cohn-Bendit, Co robić?, tłum. Agnieszka Adamczak, Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa 2010.
Polityka Prywatności